Ha esik az eső vagy éppen ködös, nyálkás idő uralkodik sokan inkább ki sem teszik a lábukat a lakásból, pedig az erdő ilyenkor is számtalan csodát rejteget számunkra. Rossz idő esetén is érdemes útnak indulni, túrázni vagy csak sétálni egyet a felfrissült levegőn, nem fog senkit csalódás érni. Az alábbi cikkben megmutatom, milyen varázslatos a ködös Mátra tavasszal (is).
Az ilyen esős, ködös helyzetek esetén ajánlom az általam nemrégiben bejárt útvonalat, amely ködös, esős idő esetén is viszonylag könnyen járható, emellett látnivalókban is bővelkedik Kékestető és Sástó között. Könnyű túránk induló állomásaként válasszuk hazánk legmagasabb pontját, Kékestetőt. Az Angyalok tisztásának jobb oldalán térjünk rá az Országos Kék jelzésre. Az egykori Csonka-villáig utunkat egy csodaszép magashegyi bükkerdő kíséri. A villa után az ösvény erősen ereszkedik, itt ügyeljünk az óvatosságra, csoportos túrázás esetén társainkra is. Utunk a Sötét-lápa-nyeregig ereszkedik, amely kiváló helyszíne egy kis pihenőnek vagy ebédszünetnek.
TUDTÁTOK? Az 1014 m magas Kékesen áll hazánk egyik legmagasabb épülete, az 180 magas TV-torony, melynek legalsó szintjén nemrégiben felújított zárt kilátó és körpresszó, felette pedig nyitott kilátóterasz működik, kb. 45 méteres magasságban. A tornyot jelenleg az Antenna Hungária ZRt. üzemelteti.
A Béka-kő
Sas-kő felé a Kék-en
Sas-kő felé a Kék-en
Sziklacsoport a Sas-kő alatt
A Sas-kőtől ugyan azon az úton térünk vissza a Sötét-lápa-nyergébe, amelyen odáig elmentünk. A nyeregből egy teljesen sima, jelzeten erdészeti úton úton indulunk tovább a gerinc jobb oldalán. Ezt a ma már erdészek által használt utat egykor a sífutók részére alakították ki. Az út bár jelzetlen, de eltéveszthetetlen, ugyanis végig a keréknyomot követjük. Mellettünk balra a gerinc magasodik, jobbra kisebb szakadékok és szép bükkerdő található. Az egykori sífutó út keresztezi az Északi-sípályát majd a Sombokor elnevezésű kisebb tisztásra érkezünk. Itt ismét jelzett turistautakkal futunk össze, azonban túránkat továbbra is a jelzetlen sífutó ösvényen folytatjuk, így hamarosan a Déli-sípályára érkezünk ki.
Úton a Sombokorról a Déli-sípálya felé
A Déli-sípályára megérkezve ismét az Országos Kék jelzésre érünk. Itt jobbra fordulunk, utunkat először a Veronika-rét (alsó buszforduló), majd Mátraháza irányába folytatjuk. Egészen a felvonó drótkötélpálya aljáig vissza-vissza pillanthatunk a Kékesre. Ha szerencsénk van, láthatjuk a ködből kiemelkedő TV-tornyot.
Ködös hangulatok a Déli-sípályán
A Déli-sípályára megérkezve ismét az Országos Kék jelzésre érünk. Itt jobbra fordulunk, utunkat először a Veronika-rét (alsó buszforduló), majd Mátraháza irányába folytatjuk. Egészen a felvonó drótkötélpálya aljáig vissza-vissza pillanthatunk a Kékesre. Ha szerencsénk van, láthatjuk a ködből kiemelkedő TV-tornyot.
TUDTÁTOK? A foltos szalamandra (Salamandra salamandra) a kétéltűek osztályába tartozó, Európában jól ismert, védett állat. 14–20 cm hosszúságú állat. Feje széles, orra lekerekített, kiugró sötét szemei és hosszúkás fültőmirigy-dudorai vannak. Rövid, vaskos végtagjai a mellsőkön négy, a hátsókon öt rövid ujjal rendelkeznek. Mindkét nem teste hát-hasi irányban enyhén lapított, a farok hengeres. Háta közepén két sorban mirigyek találhatók. Alapszíne nedvesen csillogó mélyfekete, hasa jellemzően szürkésfekete vagy feketésbarna. Mintázata változatos: az élénksárga szinte bármilyen árnyalatát viselheti egészen a vörösig, foltokkal és csíkokkal is. Foltjainak a száma, alakja, elhelyezkedése egyedileg változik. Élénk színe enyhén mérgező bőrére hívja fel a figyelmet. A halántékán lévő fekete pöttyökkel tarkított mirigyekben termelődő váladék szembe vagy szájba jutva nyálkahártyagyulladást okoz. Ennek egyik összetevője a szalamandrin alkaloida, mely az emlősöknél izomrángást, magas vérnyomást és szapora légzést okoz.
Mátraházára érve elhagyjuk az Országos Kék jelzést, helyette a sárga + jelzést követjük. Az Állami Gyógyintézet kőkapujánál rövid aszfaltos úton tett gyaloglás után, a 24-es főutat keresztezve ismét visszatérünk az erdőbe. Hamarosan megérkezünk egy forráshoz, mely a Farkas-kút nevet viseli. Itt szépen kialakított pihenőhelyen akár ismét meg is pihenhetünk. Mindenképpen érdemes kortyolnunk a Farkas-kút hűsítő vízéből, ugyanis Rákóczi-forrás és a Szent László-forrás vízével együtt ez a Mátra egyik legtisztább és legfinomabb forrásvize. Farkas-kúttól alig negyed óra alatt érünk át túránk célpontjára, Sástóra. A 2014-ben felújított üdülőhelyhez egy ötletesen, igényesen kialakított játékos tansövényen át vezet az út. Aki Kékestetőn hagyta az autót, a Turisztikai központ bejárata előtt található buszmegállóból induló helyközi járatokkal könnyen visszajuthat a csúcsra, bátrabbak és gyakorlottabbak gyalog is nekivághatnak. Aki autóbusszal érkezett, szintén a Turisztikai központ előtt található buszmegállóból induló járatokkal indulhat a számára megfelelő irányba.
A sárga + jelzésen Sástó felé
Farkas-kút
Köszönöm, hogy elolvastad a cikket. Ha tetszett jelezd ezt egy kedveléssel vagy megosztással. Látogass el az I ♥ Mátra facebook oldalára nap mint nap friss fotókért, hírekért, túrákért, érdekességekért.
Jó túrázást, szép élményeket kívánok! Demecs Norbi - túravezető, főszerkesztő
Jó túrázást, szép élményeket kívánok! Demecs Norbi - túravezető, főszerkesztő
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése